Çelik Konstrüksiyon Nedir?

Stadyum, fabrika binaları, spor tesisleri, uçak hangarları ve atölyeler gibi yapılarda kullanılan tüm taşıyıcı sistemin çelik gibi güçlü bir maddeden üretildiği sistemlerin, özellikle deprem tehlikesi bulunan bölgelerde kurulan geniş açıklık ve yüksekliğe sahip yapı ürünlerine çelik konstrüksiyon denir. Çelik konstrüksiyon yapıların en bilineni Fransa / Paris’te yer alan Eiffel Kulesi‘dir.

Neden Çelik Konstrüksiyon?

  • Çelik sağlamlık ihtiva eden bir madde olduğu için direnci, sağlamlığı ve dayanıklılığı açısından beton ve tahta yapılara karşı daha avantajlıdır.
  • Kötü zeminlerde diğer yapılara göre daha az yer kaplaması açısından kurulumu kolaydır.
  • Esnek yapısı sayesinde, olası bir deprem sırasında sallanabilir fakat yıkılmaz. Bu yapıların duvarları da çelikten üretildiği için yalnızca kolon ve kirişlere yük bindirmez. Bu sayede yıkılma riski azalmış olur.
  • Bu yapılara ekleme çıkarma yapılabilmesi sayesinde yapılarda olası bir ekleme, çıkarma, hatta kat eklemeye dahi olanak sağlar. Böylece yapınızda yapılacak yeni çalışmalarda sizi büyük bir giderden kurtarır.

Çelik Konstrüksiyon Uzun Ömürlü müdür?

Çelik konstrüksüyon yapıları saf metalden üretildikleri için diğer beton yapılara göre oldukça uzun ömürlüdür. Beton yapılar gibi zamanla korozyona uğramaz ve yıpran, çatlama gibi durumlar görülmez. Çelik konstrüksiyonlarda betonun aksine tesisat değişimi, onarımı zor da değildir.Tesisat yapılarını istediğiniz an değiştirebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

Çelik konstrüksiyon içeren projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.